Září 2012

liger a tigon

15. září 2012 v 19:03 rostomilé

Liger


Liger

Ligr (též psáno liger) je kříženec mezi samcem lva a samicí tygra, který dosahuje značných rozměrů. V současnosti se nacházejí ligři v některých zoologických zahradách, které jsou spolu s cirkusy nejčastějšími místy, kde dochází k v přírodě jinak nepřirozenému křížení mezi lvy a tygry.

Kříženec mezi samcem tygra a samicí lva se zve tigon.

Z náhodného křížení mezi tygry lvy v zajetí vzešly dva druhy zvláštních kříženců, lvotygři. Lví potomek ,,liger" má lví hřívu a tygří pruhy. Má tělo dlouhé přes tři metry a může vyvinout až osmdesátikilovou rychlost. Tygří potomek ,,tigon" je menší.

Liger se nazývá potomek lva a tygřice. Má sklon k atavismu. Ve většině případů velikostí přerůstá své rodiče a je největší šelmou naší planety. Dosahuje velikosti poníka a váhy takřka půl tuny. Na jeho velikosti se samozřejmě projeví, který poddruh lva a tygřice se kříží. Kapitální exempláře dorůstající fenomenální velikosti pochází křížením lva indického a tygřice ussurijské. Křížením těchto šelem dochází k vzniku nepřirozeně velkých, agresivních hybridů, dosahujících délky takřka čtyř metrů. Jsou velice nevypočitatelné povahy s špatně předvídatelným chováním. Samci ligerů bývají neplodní, ale samice mohou nadále pokračovat v rození dalších hybridů.